Sarı Şapka Siyah Olanla Karşılaştığında...

Admin 13.10.2021 0
blog-post-image

Sa: Beyaz ve Yeşil arasındaki tartışmayı duydun mu?

Si: Evet, duydum. İkisinin de zayıf noktaları var.

Sa: Senin gözlerinde, her şeyin zayıf noktaları vardır.

Si: İnsanların kendi fikirleri tarafından büyülenmesine izin veremem ve vermeyeceğim. Neyi yapamayacaklarını da neyi yapabileceklerini anladıkları kadar iyi anlamaları lazım.

Sa: Evet, evet. Ve fakat ne yapacağız? Tüm vaktimizi oturup birbirimizin fikirlerini eleştirerek harcarsak eğer tek bir adım dahi ileri gidemeyiz. Fikirlerin gerçek gücünü de görmemiz lazım, onların kuvvetini. Değişime yol açabilecek olanlarını seçmeliyiz.

Si: Hadi Beyaz ile Yeşilin tartışmalarını misal alalım. Yeşil düşünüyor ki bazı akıllıca fikirleri var. Bağımlılık üzerine yeni tanımlar öneriyor. Bu riskli çünkü Yeşil’in demesi ile bir kavramı yeniden tanımlamaya yeltenirsek, bir başkasının demesi ile neden aynı şeyi yapmayalım. Eğer zeminimizi, çoktan üzerinde anlaşılmış kavramları, kaybedersek, sağlıklı bir tartışma ortamına sahip olamayız.

Sa: Bu argümanınla haklı olabilirsin ama Singapur örneğine ne diyeceksin? Denemeye değmez mi? Bana gayet yeni bir fikir gibi geldi. Pratik de. Bu sayede tütün bağımlılığına daha farklı bir yaklaşıma sahip olabiliriz.

Si: Onun demek istediğini anlıyorum ancak pratikte bazı sorunlar var. Singapur insanların iyi eğitime sahip olduğu küçük bir ülke. Bu özelliklere sahip olmayan ülkelerde metotları nasıl uygulanabilir?

Sa: Ne yapalım öyleyse? Önce kendi ülkemizin özelliklerine çok benzer özellikleri olan bir ülkeyi bulmalı ki bir karşılaştırma mümkün olsun?

Si: Hiçbir şey yapmamalıyız demiyorum. Sadece insanları kendi fikirlerinin farkında kılıyorum.

Sa: İnsanları bir şey yapmak için cesaretlendirmeye ihtiyacımız var. En kötü karar dahi kararsızlıktan iyidir.

Si: Bu söz hakkında, belirtmeliyim ki…

Böyle eleştirdi siyah şapka sarı şapkayı ve sarı olan pes etmedi. Çünkü o insanların ikna edilebileceğine inanıyor… ve siyah şapka durmak bilmiyor, çünkü hiçbir zayıflık onun görüşünden kaçmaz. Bu ikisinin tartışması da böyleydi. Bir sonraki blogta şapkalar hakkında daha fazlası olacak.