Beyaz Şapka Yeşil Olanla Karşılaştığında...

Isa Can Celikelden 17.09.2021 26
blog-post-image

B: Ne yapıyorsun?

Y: Ne yapıyorum?

B: Elinle tuttuğun şey ve...

Y: Ah, bunu demek istiyorsun, sigara içiyorum.

B: Bunu nasıl yapabilirsin, çok sağlıksız ve tehlikeli.

Y: Sanmıyorum. O kadar sık ​​sigara içmem. Gün içinde sadece birkaç kez, hatta bazen hiç.

B: Bunu duymak ilginç olabilirdi ama değil. Tütün kullanımı nedeniyle her yıl 8 milyon ölüm gerçekleşmektedir ve bunların 1,2 milyonu sigara kullanıcısı bile değildir. İkinci el dumana maruz kalıyorlar. Makro veriler, tütünün kullanıcılarının yarısını öldürdüğünü gösteriyor.

Y: Anlıyorum ama bir de şu taraftan bakalım. Düzenli ve sık sigara içmem. Sen bunu bir problem olarak görüyorsun, ben o şeyi aksesuar olarak görüyorum. Ayrıca insanların kendilerini daha iyi ifade etmesine yardımcı olur. Biraz film izleyin, sigara içen bazı oyuncular göreceksiniz ve bunu kaldırdığınızda anlam kaybolabilir. Ayrıca ölümler hakkında veri veriyorsun; peki söyle bana, dünyada kaç tane tütün kullanıcısı var?

B: 1.3 milyar. %80'i düşük ve orta gelirli ülkelerde yaşıyor.

Y: Görüyorsun. Temelde 100 kişilik bir grupta neredeyse her 15 kişiyi suçluyorsun. Ne de olsa sigara eskiden olduğu gibi teşvik edilmiyor. Hatta buna karşı bir mücadele var. Örneğin Singapur'da sigara içmeyenler için değil, sigara içenler için yerler var. Bence kanunun kendisi sorunlu değil, düzenlemeler ve aşırı kullanım.

B: Aşırı kullanım her durumda genel bir sorundur. Ancak hiç kimse sıfırdan bağımlı da olmaz. O kadar sık ​​veya düzenli olarak sigara içmediğini iddia edebilirsin, ancak kimse sigara tüketiminin bu kadar istikrarlı olacağının garantisini veremez. Ortalama bir kullanıcı olarak, çalışmaların gösterdiği gibi potansiyel bir tütün bağımlısısınız.

Y: Makul insanlar olarak hepimiz bir şekilde yaptığımız şeylerde potansiyel bağımlılarız.

B: Bunu doğrulamak için verilere ihtiyacım olacak.

Y: Ya da benden sana yepyeni bir fikir. Neden sigara içen ve bu nedenle ölmeyen ve tütün kullanımı nedeniyle ölmeden önce acı çekmeyen insanları incelemiyoruz. Bağımlı insanlar savunmasızdır, yaşam tarzlarının büyük bir bölümünü etkileyecek önlemler almak ve onu yasalarla tehdit etmek farklı etkiler yaratacaktır. Belki de daha az acı çekmeleri ve daha iyi sağlık koşullarına sahip olmaları için değiştirilmesi gereken şey onu kullanma biçimleridir.

B: Veya verilerin gösterdiği gibi, devletler vergileri artırabilir, böylece insanlar kullanımı azaltır.

Y: Bu sadece bunu karşılayamayacak kadar zengin olmayanları etkilemez mi?

B: En çok kullanıcının düşük ve orta gelirli ülkelerde olduğu ve kullanıcı profilinin de düşük ve orta gelirli çizgilerle şekillendiği göz önüne alındığında, bunun yeterli olacağını söyleyebilirim.

Y: Alabileceğiniz verilerin kayıtlı ekonomiden olduğunu düşünmüyor musunuz? Bu insanlar gerçekten bağımlıysa tütün uğruna önceliklerini değiştirecek ya da kayıt dışı ekonomiyi bir seçenek olarak göreceklerdir. Onlar daha kötü koşullarda sigara içedursun, istatistikler gerçeği yansıtmayan ve yansıtmayacak başarılarının tadını çıkarabilir.

B: Bu noktayı kanıtlamak için, toplanması zor ama imkansız olmayan verilere de ihtiyacım olacak. Sadece bir yol bulmamız gerekiyor.

Yeşil sigarasını bitiriyor, sigara kutusuna bakıyor. Boş olduğu için çöp kutusuna atıyor. Burada konuşma bitmiş gibi görünüyor. Bir çözümle gelmediler ama iki farklı düşünce biçimi arasında çözüm bulmak dünyanın en kolay işi değildir. Belki de her ikisinin de kendilerinden bir şeyler bulabilecekleri ve üzerinde anlaşabilecekleri farklı fikirleri duymaya ihtiyaçları vardır. İşte bu nedenle ikiden fazla şapka vardır. Bu blog dizisinde, şapkalar arasında daha fazla senaryomuz olacak.

 

Bu metinde bahsi geçen veriler WHO'nun internet sitesinden alınmıştır.

Görsel https://m.facebook.com/RBLTrainingAcademy/photos/a.794898007365165/1526607804194178/?type=3&source=57 adresinden alınmıştır.