İnternet Bağımlılığının Etkileri

Isa Can Celikelden - 11.09.2021
blog-post-image

Bu blogda internet bağımlılığının etkileri ele alınacak ve şu şekilde tasnif edilecektir: fiziksel ve duygusal etkiler.

İkinci bloğun verilerine göre internet kullanımı özellikle sosyal medya ve iletişim için tüm dünyada artıyor. Bir başka deyişle yüz yüze iletişimin yerini almasıyla büyük bir sorun haline geliyor diyebiliriz. Günlük konuşmalarda herkes internet bağımlılığını bir gençlik sorunu olarak tanımlıyor. Doğru ya da değil ama gelecek için internet kullanımı günlük hayatın önemli bir parçası haline geliyor. Herkes en temel ihtiyaçlarını bile internet üzerinden sipariş ediyor. Bu tür bir sorun, dünya çapında internet kullanımını etkiliyor; projemiz bize Covid-19 gibi öngörülemeyen vakalardan etkilenen gelecekteki internet kullanımının bir projeksiyonunu sunacaktır.

Fiziksel Etkileri

İnternet kullanımı, yararlı olabilmesine rağmen, sağlık üzerinde birçok olumsuz etkisi doğurabilir. Sırt ve baş ağrıları oluşabilir. Kullanım sırasında hareketsizlik nedeniyle aşırı kilo alımı bilinen semptomlar arasındadır ancak bazı durumlarda aşırı kilo kaybına da neden olabilir.

Bağımlı insanlar, uyumak yerine internette geçirdikleri zamanı tercih etme eğilimindedirler. İnternet bağımlılığı sadece uyku düzenini bozmakla kalmaz, uykusuzluk gibi uyku bozukluklarına da neden olur. İster telefon, ister bilgisayar, ister tablet olsun, bir ekranın önünde çok fazla zaman geçirmek, parlaklık gece modunda olsa bile gözleri etkileyerek bulanık veya gergin görmeye sebep olabilir.

Duygusal Etkileri

Fiziksel semptomların yanı sıra, farkına varması ve üstesinden gelinmesi zor olan duygusal semptomlar da vardır. Anksiyete ve depresyon en yaygın semptomlardan bazılarıdır. İnternette kimse birbirini tam olarak tanıyamadığı için sahtekârlık artmaktadır. Daha fazla takipçi kazanmak için hayatını sosyal medyaya endeksleyen ve sahte bir hayat süren bazı “influencerlar” da vardır. Üstelik çalmak, şantaj yapmak, takip etmek vb. amaçlı tonlarca sahte hesap da vardır. Tüm bunlar, insanların içinde yaşadıkları gerçeklikten tamamen farklı bir dünyada yaşamalarını sağlamaktadır. Aşırı durumlarda bu, bipolar kişilik bozukluğuna yol açabilir.

İnternette daha fazla zaman harcandıkça, zaman hissi kontrolden çıkar ve programlara uymak zorlaşır. İnternette geçirilen zaman, insanları sadece sosyal aktivitelerden değil, okul, iş veya aile sorumluluklarından da soyutlamaktadır. İnsanlar yalnızlaştıkça, daha savunmasız hale gelmektedirler. Yalnızlık hissi, yeni neslin en temel sorunlarından biridir. Özellikle teknolojik cihazlara ve yüksek hızlı internete ulaşmanın kolay olduğu ülkelerde veya diğer bir deyişle gelişmiş ülkelerde ve şehirleşmiş alanlarda.

Bu blogda internet bağımlılığının etkilerini ele aldık. Elbette internet tarihin en büyük icatlarından biridir. Kötü olan internet bağımlılığıdır. Bir sonraki blog dizisinde, ilk blogda anlattığımız şapkaların bakış açısından çeşitli konulara bir göz atacağız.

Kaynak: https://www.psychguides.com/behavioral-disorders/computer-internet-addiction/ (08.08.21)

Görsel https://blog.cambly.com/2016/09/27/internet-addiction-mental-health/  sitesinden alınmıştır.